Deratyzacja – Jak pozbyć się szczurów i innych nieproszonych gryzoni?

Gryzonie to problem nie tylko powszechny ale i bardzo uciążliwy. W większym lub mniejszym stopniu muszą się z nim mierzyć nie tylko zarządcy dużych zakładów produkcyjnych, gospodarstw rolnych, budynków mieszkalnych, ale także obiektów magazynowych. Można powiedzieć, że gryzonie są wszędzie tam, gdzie żyją ludzie. To niechciani towarzysze naszej egzystencji.

Dlaczego zwalczanie szkodników jest tak ważne?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że odszczurzanie pozwala przeciwdziałać niszczeniu dóbr materialnych oraz konstrukcji budynków. Zapewne nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że szczury mogą uszkadzać elementy konstrukcyjne obiektów, przegryzać przewody elektryczne itp. Likwidacja gryzoni ma także ogromne znaczenie dla zdrowia ludzkiego, gdyż ssaki te przenoszą różne pasożyty, bakterie i choroby odzwierzęce.

Deratyzacja to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się tego rodzaju szkodników.

W teorii, deratyzacja to zwalczanie szkodliwych gryzoni (szczurów, myszy) we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach środkami mechanicznymi, biologicznymi i chemicznymi. W deratyzacji mechanicznej wykorzystywane są rozmaite pułapki (łapki, gilotynki). Deratyzacja biologiczna polega wykorzystaniu niektórych gatunków ptaków i ssaków, które w sposób naturalny zajmują się selekcją nadmiernej ilości gryzoni w przyrodzie. Z kolei deratyzacja chemiczna wykorzystuje wszelkiego rodzaju preparaty chemiczne. W praktyce stosowane są środki o zróżnicowanym składzie i postaci. Najczęściej spotykane formy to:

  • granulaty (twardość pobudza gryzonie do gryzienia),
  • proszków,
  • ziaren zbóż i płatków,
  • woskowych kostek,
  • pasty w saszetkach,
  • kremów, pianek i żeli.
  • Eksperci z firmy Pif Paf Poznań na podstawie wieloletniego doświadczenia wskazują, że najskuteczniejszym sposobem deratyzacji jest ta prowadzona środkami chemicznymi, szczególnie, gdy mamy do czynienia z masową inwazją gryzoni. Specjaliści Pif Paf Poznań podkreślają, że poprawnie przeprowadzony proces deratyzacji składa się z trzech etapów. Po pierwsze, przed wybraniem metody deratyzacji, należy zrobić dokładne rozpoznanie, z jakiego rodzaju gryzoniami mamy do czynienia. Powinno się także zorientować, z jaką wielkością populacji danego gryzonia się borykamy, w jakim miejscu znajdują się gniazda gryzoni, trasy wędrówek, źródła wody i pokarmu. Po drugie, należy prawidłowo przeprowadzić proces deratyzacji. Z uwagi na fakt, że środki deratyzacyjne są toksyczne, ważne jest odpowiednie dobranie środka. Przy stosowaniu trutek oraz łapek na myszy i szczury ważne jest ich umiejętne ustawienie. Po trzecie, trzeba po zakończonym sukcesie procesie deratyzacji dokładnie posprzątać, by uniknąć zanieczyszczenia otoczenia.

    zwalczanie szkodników poznań